Obecné dotazy

Co je doména?

Internetová doména (nebo správně doménové jméno) je unikátní adresa, pod kterou lidé najdou váš web. Domény nahrazují složité číselné kódy (IP adresy) serverů, na nichž jsou všechny internetové stránky „fyzicky“ uložené.

Co doména obsahuje?

Každá doména se skládá z 2–3 úrovní (řádů):

  • Doména 1. řádu neboli TLD (Top Level Domain) se česky jednoduše nazývá „koncovka“. Právě ta určuje, na kolik vás registrace domény vyjde. Nejběžnější TLD u nás je naše národní doména .CZ.
  • Doména 2. řádu je samotný název vašich stránek.
  • Doména 3. řádu slouží jako subdoména pro případ, kdy svůj web chcete rozdělit na více nezávislých částí (třeba vyčlenit e‑shop na vlastní stránky eshop.mujweb.cz).

Jak zjistím majitele obsazené domény?

Majitele domény si můžete zjistit přímo zde na webu. Náš vyhledávač funguje nejen pro .CZ domény, ale i pro všechny ostatní koncovky.

Jak zjistit uložené heslo v prohlížeči

Uložili jste si heslo do prohlížeče a po aktualizaci se Vám již nezobrazuje pro přihlášení do účtu? Nezoufejte, máme pro Vás připravenou krátkou instruktáž jak jej získat zpět.

Co jsou to doménové aukce?

I s doménami se dá obchodovat. Všechny dobré volné domény často skoupí doménoví brokeři. Ti je pak dále nabízejí na aukcích. Zde si je můžete pořídit za stovky, tisíce, nebo i statisíce korun, podle toho, jak populární jsou.

Jak upravit DNS záznamy domény?

Máte-li webhosting u jiného poskytovatele, budete si muset upravit DNS záznamy domény. To lze provést v zákaznickém účtu. Pro nováčky jde ale o dost složité nastavení, proto se vyplatí si mít krom domény u nás i webhosting.

Jak změnit vlastníka domény?

Vlastníka domény může změnit jen oprávněný plátce/správce domény přímo v zákaznickém účtu (adminu) a stávající majitel domény ji musí odsouhlasit. U některých koncovek změnu řeší přímo centrální registr, u některých TLD jsou speciální formuláře.

Automatické prodloužení služby

NEZBYTNOU PODMÍNKOU pro použití automatické obnovy služeb je aktivní kredit v dostatečné výši. Při vystavení předfaktury na obnovení služby je předfaktura automaticky uhrazena z předplaceného Kreditu.

Co jsou domény s překlepy a proč byste se o ně měli zajímat

Překlepové domény jsou klasické generické domény, ale jejich název je překlepem jiného obecně známého doménového jména. Nejčastěji se jedná o záměnu nebo vynechání písmen v původním doménovém názvu, případně o kombinaci překlepu v názvu s jinou koncovkou domény.

Přidání domény k multihostingu

Pokud jste si zakoupili multihosting a potřebujete k němu přiřadit doménu, můžete celý proces spravovat několika kliknutími v administraci Webglobe.

Jak nastavit přesměrování domény?

Ke každé doméně u nás zaregistrované nabízíme přesměrování zdarma a to jak webové, tak emailové

Jak zjistím majitele domény stejného jména s jinou koncovkou?

Majitele domény stejného jména s jinou koncovkou se můžete pokusit dohledat prostřednictvím databáze všech domén WHOIS či prostřednictvím správců domén prvního řádu/koncovek, jako je například CZ. NIC.

Jak zjistím skryté údaje u své. CZ domény?

Skryté údaje u CZ domény zjistíte v detailu domény v klientské administraci, pokud je Webglobe jejím registrátorem. Případně můžete požádat o výpis údajů správce CZ domény CZ. NIC prostřednictvím Žádosti o výpis osobních údajů.

Jak zjistit majitele a další informace. SK domény?

Veškeré dostupné informace o SK doméně zjistíte v registru SK domén SK-NIC. Může se však stát, že některé informace budou neveřejné, a majitele domény nedohledáte.

Co když zapomenu prodloužit doménu?

Domény většiny koncovek jsou po expiraci chráněny ochrannou lhůtou, v rámci níž je stále ještě lze prodloužit. V České republice je ochranná lhůta 60 dní, ovšem již po 30 dnech je doména označena jako volná a kdokoli jiný si ji může registrovat.

Jakou jinou možnost mám, pokud mi přesměrování nebude stačit?

Pokud Vám už přesměrovávání jinam nestačí, můžete u Webglobe spustit vlastní web na WordPressu, Linuxu či Windows. Případně můžete tvorbu vyzkoušet v intuitivním WebEditoru na 30 dní zdarma.

Lze. CZ doménu zamknout proti změnám?

Ano. Zamčení domény zdarma provede správce CZ domény CZ. NIC na základě Žádosti o zvýšení zabezpečení objektu.

Webhosting mám jinde, můžu si doménu u vás nechat a jen přesměrovat?

Jistě, doménu i správu DNS si můžete u nás nechat a jen přesměrovat DNS záznamy jejich úpravou v klientské administraci. Jak upravit DNS záznamy zjistíte zde.

Zajímá vás ještě něco?

Obraťte se na nás. Ozveme se nejpozději do 24 hodin.

icon
V České republice
+420 603 111 111

Pondělí - pátek: 7:00 - 22:00
Víkendy: 8:00 - 18:00

icon
Na Slovensku
+421 2 581 010 62

Pondělí - pátek: 7:00 - 22:00
Víkendy: 8:00 - 18:00

icon
Na e-mailu
info@webglobe.cz

Odpovídáme vám do 24 hodin

Vstupte do světa domén

Každý správný web potřebuje doménu a kvalitní webhosting. Buďte online s námi.

Zajímají vás další témata?

V naší poradně toho naleznete přehledně rozstříděné informace z různých odvětví.

Přejít do poradny