Kdo chce být na internetu vidět, ten potřebuje vlastní web. A kdo chce vlastní web, ten potřebuje doménu. Slyšíte-li toto slovo poprvé, jste na správném místě. Tento článek slouží jako návod pro nováčky, který vám registraci značně usnadní. Řekneme si v něm, jak koupit doménu během pár minut (a na co při tom nezapomenout).
Aktualizováno 7. 3. 2023.
Co je doména? Doména je (zjednodušeně řečeno) unikátní adresa, na které sídlí váš web. My například máme webglobe.cz. Tomu, co doména je, z čeho se skládá a jak se liší od URL adresy, jsme věnovali celý článek.
Celý proces ověření a registrace domény probíhá následovně:
Že to zní složitě? Nebojte, všechno se dá udělat na jednom místě a nezabere to dohromady víc než pár minut. Každý bod si popořadě projdeme.
Pro zjednodušení budeme předpokládat, že chcete registrovat doménu .CZ. Ostatně .CZ tvoří většinu u nás registrovaných domén a jsou 4 dobré důvody, proč tomu tak je.
Vymyslet dobrý název domény je docela oříšek. Existují pro to nějaká základní pravidla? Ano – shrnujeme je pro vás v tomto článku.
Dbejte hlavně na jednoduchost a snadnou vyslovitelnost. A myslete také na budoucnost. Jaké máte s doménou, potažmo svým byznysem plány?
Ještě než s i ukážeme to úplně nejdůležitější, tedy jak, musíme si odpovědět neméně důležitou otázku – kde. Zaregistrovat doménu můžete u takzvaného registrátora. To je společnost, která se zabývá pronájmem a správou domén.
Nepředstavujte si to ale tak, že každý registrátor vlastní nějaký konkrétní seznam domén, které jsou k dostání pouze u něj. Svou vybranou doménu si můžete pořídit u kteréhokoliv z nich.
U každého ale dostanete jinou cenu a také trochu jiné služby.
Například pronájem CZ domény vás může standardně vyjít na 145–199 Kč bez DPH na 1. rok (cena na další roky pak bývá vyšší).
V seznamu registrátorů si můžete udělat základní obrázek o tom, který poskytovatel je bezpečný. Webglobe dlouhodobě patří do TOP 5.
Nejlevnější domény pro vás nemusí vždy znamenat výhru. Čeho je tedy dobré si dále všímat?
Tomu, kde koupit doménu a podle jakých parametrů se rozhodovat, se podrobněji věnujeme v samostatném článku.
Řešíte, u koho registrovat doménu? Důležitá je i přehledná administrace. Do té bohužel dostanete přístup až po koupi. Proto jsme vám tu naši alespoň vyfotili.
Dostupnost domény se ověřuje skrze službu WHOIS (z anglického who is), který u nás spravuje centrální registr domén CZ. NIC.
Pro vaše větší pohodlí to za vás ale udělá sám registrátor domény při její registraci.
Do vyhledávacího řádku jen napíšete svůj vysněný název a registrátor vám ověří dostupnost a případně i rovnou nabídne podobné volné domény nebo další doménové koncovky.
Není-li vaše vysněná doména volná, nezoufejte. Možná ji majitel chce prodat. Zde se dozvíte jak koupit obsazenou doménu.
Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu. Teď přichází na řadu registrace domény. Jednotlivé kroky se u různých registrátorů mohou trochu lišit. Co ale musíte zadat vždy:
Skrze e‑mail budete mít k doméně přístup. Proto si dobře rozmyslete, který zadáte.
V případě, že vám doménu kupuje někdo jiný, si také pohlídejte, aby při registraci zadal vaše kontaktní údaje. Jinak se vám může klidně stát, že jako majitel domény bude uvedený třeba váš ajťák.
Všechny právní problémy, které mohou při registraci domény nastat, dobře shrnuje tento článek.
Ptá-li se vás registrátor na požadované NSSET a DNSSEC, nelekejte se. Nechte prostě výchozí nastavení. Kdykoliv je můžete změnit.
Asi bychom měli uvést na pravou míru jednu důležitou věc: Celou dobu popisujeme, jak si koupit vlastní doménu – jenže ono se o žádný nákup ve skutečnosti nejedná. Doménu si nekupujete, nýbrž jen pronajímáte.
Vlastník domény z vás tak bude jen tak dlouho, dokud za doménu budete platit. Pronajmout si ji můžete na rok, nebo rovnou na 2, 3, 5 či 10 let. V tom případě bude cena za pronájem výhodnější.
Registrace domény má svá pravidla. Ta jsou odvislá od koncovky (.CZ, .COM, .EU apod.) a určují, jak smí vypadat název domény, kdo si ji může registrovat a na jak dlouho a upravují také podmínky pro její prodloužení, převod i zrušení.
Zde si můžete projít kompletní pravidla pro domény .CZ.
Sledujte pravidelné akce. Webglobe má každou chvíli něco. Někdy je to registrace domény zdarma k webhostingu, jindy CZ nebo EU doména za půl ceny.
Možná si teď říkáte, co se stane, když další rok nezaplatíte. V prvé řadě je dobré říci, že každý registrátor pro takové případy poskytuje několik různých pojistek:
Prodloužit platnost domény si můžete jednoduše ve své administraci. Pokud všechny pojistky selžou a vy nezaplatíte (třeba proto, že vám upomínky chodí na e‑mail, který už nepoužíváte), doména zaniká.
Registrace domény po expiraci pak probíhá úplně odznova.
Vaše doména je registrovaná od chvíle, kdy za ni registrátor dostane zaplaceno. V případě, že platíte kartou, je to tedy okamžitě, takže už vám ji někdo nevyfoukne.
Při bankovním převodu vzniká prodleva 1–2 pracovní dny. Nestává se to často, ale existují případy, kdy si během té doby stihl doménu registrovat někdo jiný. Pokud tedy můžete, plaťte kartou.
Samotná doména je vám k ničemu, dokud ji nezabydlíte obsahem, tzn. svým webem. K tomu ale budete potřebovat další službu, o které jste možná doteď neměli tušení: webhosting.
Webhosting si můžete představit jako harddisk na cizím počítači, kde máte rezervované své vlastní místo. Na něm je vaše webová stránka „fyzicky“ uložená (tzn. všechny vaše obrázky, texty atd., které na ní máte).
Přečtěte si více o tom, co je webhosting a jak ho vybrat.
Proč ji nemůžete mít uloženou u sebe? Jednoduše proto, že váš web by byl ostatním přístupný jen tehdy, když máte zapnutý počítač.
Většina registrátorů vám při registraci domény nabídne i webhosting. Pořídit si rovnou obojí se vám vyplatí ze 2 důvodů:
Pořiďte si náš cenami ověnčený webhosting. Při jeho výběru si rovnou zaregistrujete doménu.
Sdílejte článek
Proč věci na různých místech, když je můžete mít na jediném?