10 ověřených kroků, které vám ihned pomohou zrychlit WordPress
V dnešním digitálním světě je rychlost a výkon webu klíčovým faktorem pro úspěch. Každá desetina vteřiny hraje roli. Vaši návštěvníci nechtějí čekat, až se stránky načtou. A Google jim ve svém vyhledávání nechce nabízet pomalé weby.
Pokud používáte WordPress, existuje 10 účinných způsobů, jak optimalizovat jeho výkon a zajistit rychlé načítání stránek.
1. Pravidelně aktualizujte WordPress a pluginy
Sledujte dostupné aktualizace WordPressu a pluginů, které používáte. Aktualizace obsahují opravy chyb, zlepšení výkonu a zabezpečení vašeho webu.
Ve WordPressu si můžete zapnout automatické aktualizace nainstalovaných pluginů i samotného WordPressu.
Než aktualizace provedete, svůj web zálohujte. Tím zajistíte, že máte možnost obnovit data, pokud by během aktualizací došlo k nějaké chybě.
2. Optimalizujte obrázky
Použijte vhodný formát obrázků v závislosti na jejich obsahu:
- pro fotografie je obvykle nejlepší volbou formát JPEG
- pro obrázky se hodí formát PNG
- pro vektorové obrázky můžete použít formát SVG
Využijte také nástroje pro kompresi obrázků, které sníží jejich velikost bez výrazného zhoršení kvality. Menší velikost obrázků přispívá ke zrychlení načítání stránek. Zde najdete doporučení pro správnou optimalizaci velikosti obrázků.
3. Využijte WordPress caching
Caching umožňuje ukládání statických verzí vašich stránek, čímž snižuje zátěž na server a zrychluje načítání.
Nainstalujte a správně nakonfigurujte WordPress plugin pro caching, jako je například WP Super Cache nebo LiteSpeed Cache.
Díky automatické instalaci pluginu LiteSpeed Cache v kombinaci s našimi OpenLiteSpeed servery a novými NVMe SSD disky je náš WordPress hosting až 12⨉ rychlejší oproti konkurenci.
Vytvořte si také statickou kopii nejčastěji navštěvovaných stránek, které můžete uložit na serveru.
4. Minimalizujte HTTP požadavky
Velký počet HTTP požadavků zpomaluje načítání stránek. Proto:
- se zbavte nepoužívaných WordPress pluginů a šablon
- slučte a minimalizujte kód kaskádových stylů (CSS) a JavaScriptu
5. Optimalizujte databázi
Pravidelně provádějte údržbu databáze WordPressu, která zahrnuje odstranění nepotřebných záznamů a optimalizaci tabulek. Vymažte nepotřebné příspěvky, stránky a komentáře. Pročištění vašeho webu od nepotřebného obsahu snižuje velikost databáze a zlepšuje její výkon.
6. Používejte CDN (Content Delivery Network)
Content Delivery Network (CDN) jsou sítě serverů umístěných po celém světě, které umožňují rychlejší distribuci obsahu. Vyberte si spolehlivého poskytovatele CDN, jako je například Cloudflare nebo Akamai. Propojte svůj WordPress s CDN a nakonfigurujte správné cachování obsahu a distribuci statických souborů, aby se zrychlilo načítání vašich stránek.
7. Omezte zátěž serveru
Omezte počet zobrazovaných příspěvků na domovské stránce. Tím snížíte zátěž na server a zrychlíte načítání stránky.
Vypněte také pingbacky a trackbacky. Pingbacky a trackbacky jsou funkce WordPressu, které mohou zpomalovat načítání stránek. Vypnout se dají v nastavení WordPressu.
8. Optimalizujte WordPress šablonu
Abyste minimalizovali zátěž na server a zlepšili výkon webu, volte pokud možno ověřenou a dobře optimalizovanou WordPress šablonu.
Také používejte pouze nezbytné widgety a pluginy.
9. Monitorujte výkon a testujte rychlost
Nástroje jako například Google Analytics vám poskytnou cenné informace o rychlosti načítání a chování uživatelů na vašem webu.
S naším WordPress hostingem získáte také plugin Monsterinsights, který vám zpřístupní ty nejdůležitější analýzy z Google Analytics přímo ve WordPressu.
Pravidelně testujte rychlost načítání stránek pomocí nástrojů jako je například Google PageSpeed Insights nebo Gtmetrix.
Tím získáte přehled o výkonu svého webu a můžete provádět další optimalizace.
10. Vsaďte na kvalitního hostingového poskytovatele
Při výběru hostingového poskytovatele je důležité zvážit, zda se rozhodnete pro sdílený hosting, který je cenově dostupnější, ale může mít omezené prostředky, nebo specializovaný hosting, který je dražší, ale poskytuje lepší výkon a spolehlivost. U Webglobe najdete obě varianty:
- I náš sdílený webhosting je dostatečně optimalizovaný pro WordPress. Ten na něj navíc nainstalujete na 1 kliknutí.
- Chcete-li maximální výkon, zvolte specializovaný WordPress hosting. Postaráme se o úvodní instalaci a nastavení a k tomu přihodíme klíčové pluginy a spoustu návodů a e‑booků zdarma.
Slovo na závěr
Použitím uvedených praktických tipů a postupů budete schopni vylepšit výkon svého WordPress webu a zajistit svým návštěvníkům skvělou UX, tedy uživatelskou zkušenost.
Optimalizace výkonu je kontinuální proces. Svůj web proto pravidelně monitorujte, testujte a přizpůsobujte své úsilí na základě výsledků.