Optimalizace a komprese obrázků ve WordPressu

Optimalizace všech obrázků, které se na svém webu chystáte použít, je velice důležitá pro rychlost načítání vašich stránek. Obrázky ve vysokém rozlišení vám zbytečně zabírají místo na vašem webhostingu, ale především zpomalují web pro jeho návštěvníky.

Nenechte je zbytečně čekat a své obrázky zkomprimujte. Zde si představíme 2 WordPress pluginy, které k tomuto účelu nejlépe slouží:

Nebudujete-li si zrovna fotografické portfolio, obrázky ve vysokém rozlišení nepotřebujete. Pro blogové příspěvky vám například bohatě postačí obrázky s rozlišením 1200⨉630 px

Co optimalizace obrázků pro WordPress přesně znamená?

Komprese, tedy zmenšení velikosti obrázku, je jen jedna věc, kterou pro jejich optimalizaci ve WordPressu můžete udělat.

Rychlost jejich načítání na webu ovlivňují například i metadata, která obrázek obsahuje. WordPress pluginy pro jejich optimalizaci je zpravidla umí automaticky odstranit.

Další důležitou funkcí těchto pluginů je také lazy load, což je funkce, která spustí načítání obrázku až ve chvíli, kdy je obrázek opravdu potřeba (tzn. když se k němu návštěvník na stránce dostane.

Některé WordPress pluginy navíc nabízejí i konverzi obrázků do formátů, které jsou při stejné kvalitě méně náročné na místo (například EWWW nabízí vlastní formát WebP). 

Fotografie do WordPressu doporučujeme nahrávat alespoň ve formátu PNG. Pro konverzi obrázků z JPG, JPEG, RAW, TIFF a dalších formátů do PNG můžete použít některý z bezplatných on-line nástrojů, například Cloudconvert

LiteSpeed Cache plugin

LiteSpeed Cache je plugin obecně sloužící ke zrychlení WordPressu. Automatická optimalizace obrázků je jen jednou z jeho funkcí. 

Patří mezi špičky mezi cachovacími pluginy. Používáte-li náš WordPress hosting, máte jej od nás nainstalovaný automaticky.

Jak si v něm optimalizaci obrázků nastavit, se dočtete v našem kompletním návodu pro LiteSpeed Cache plugin.

EWWW Image Optimizer

WordPress plugin EWWW Image Optimizer slouží čistě jen pro automatickou kompresi všech obrázků nahraných do vašeho WordPressu. 

Jeho nastavení je velice jednoduché. Potřebujete-li návod, najdete jej v naší nápovědě.

Pro optimalizaci a kompresi obrázků si vyberte jen jeden WordPress plugin. Nikdy neinstalujte více pluginů se stejnou funkcí. Mohly by spolu kolidovat, což by vedlo k nestabilitě vašeho WordPressu.

Ovládněte WordPress

S naším zbrusu novým WordPress hostingem je tvorba webu hračka.

Zjistit více

Sdílejte článek

Vstupte do světa domén

Každý správný web potřebuje doménu a kvalitní webhosting. Buďte online s námi.