Většina webů potřebuje kontaktní formulář. Díky němu se s vámi vaši zákazníci snadno spojí, čímž si zvyšujete pravděpodobnost, že u vás nakoupí.
WordPress bohužel nemá vestavěné formuláře. Existuje ale spousta pluginů, s nimiž si kontaktní formulář na web snadno přidáte i bez kódování. Zde si ukážeme, jak si kontaktní formulář vytvořit ve WordPress pluginu Wpforms.
Proč jsme vybrali WPForms? S více jak 5 miliony uživatelů patří mezi nejpoužívanější WP pluginy pro vytváření formulářů. Ve verzi lite je navíc zdarma.
Chcete-li využívat všechny jeho prémiové funkce – například konverzační formuláře ve stylu Typeform – můžete vždy upgradovat na verzi Wpforms Pro.
Některá pole jsou dostupná až ve verzi WPForms Pro. Upgradem také získáte možnost využívat chytrou logiku, tzn. možnost strukturovat další otázky na základě odpovědi na těch předchozích.
Nyní přejděte do Nastavení → Obecné. Zde můžete upravit název a popis formuláře (ty jsou jen pro vás a uživatelům se na stránce nezobrazují) a text tlačítka.
Kontaktní formulář má automaticky povolenou ochranu proti spamu. V záložce Ochrana a zabezpečení proti spamu můžete povolit dodatečnou antispamovou ochranu Akismet, máte-li tento plugin nainstalovaný.
Do formulářů také doporučujeme přidat ochranu proti robotům reCAPTCHA. Tu si aktivujete v levém bočním panelu své WordPress administrace pod pluginem WPForms → Nastavení → CAPTCHA.
V záložce Oznámení nastavujete, kam se vyplněné formuláře budou posílat.
Ve výchozím nastavení se posílají na adresu administrátora webu, který WordPress instaloval. Je-li tento e‑mail jiný, než název vaší domény, je možné, že formuláře budou končit ve spamu. Chcete-li oznámení posílat na více e‑mailů, oddělte je čárkou.
Pro posílání vyplněných formulářů z WordPressu na e‑mail je třeba nainstalovat ještě jeden plugin od stejné firmy: WP Mail SMTP. Zde k němu máme podrobný návod.
Zasílání oznámení si můžete otestovat v náhledu formuláře. Vyplňte jej a odešlete.
V záložce Potvrzení můžete vybrat, co se stane po odeslání formuláře:
Poté, co dokončíte nastavení svého formuláře, nezapomeňte kliknout na tlačítko Uložit vpravo nahoře.
Všechny své uložené formuláře najdete pod pluginem Wpforms → Všechny formuláře.
Zde jej můžete upravit, duplikovat, smazat a podívat se na náhled. Záznamy, tzn. možnost podívat se na vyplněné formuláře, je bohužel dostupná jen ve verzi Pro.
Vyplněné formuláře si můžete nechat poslat na svůj e‑mail. Pro to je nutné propojit WPForms s dalším pluginem od stejné firmy: WP Mail SMTP. Přečtěte si celý návod na posílání e‑mailů z WordPressu.
Hotový kontaktní formulář do stránky vložíte snadno jako widget. V Gutenberg editoru jej najdete v postranní nabídce pod záložkou Widgety → Wpforms.
Poté stačí z nabídky vybrat, který z uložených formulářů chcete použít, a formulář se do stránky vloží.
Všechny změny, které poté uděláte ve svém formuláři v editoru Wpforms se automaticky propíší i do formulářů použitých na stránce.
Kontaktní formulář lze vložit také do zápatí nebo například postranní lišty blogu (např. pro přihlašování do newsletteru).
U starších WordPress šablon tuto možnost najdete v levém bočním panelu WordPress administrace v záložce Vzhled → Widgety.
Klikněte na plus a vyberte widget WPForms. Poté z nabídky vyberte formulář, který chcete použít.
U novějších WordPress šablon si boční lišty a zápatí upravíte v editoru šablon. V levém bočním panelu WP adminu klikněte na Šablony → Editor.
Zápatí si změníte v editoru šablon v záložce Vzory.
Sdílejte článek
Každý správný web potřebuje doménu a kvalitní webhosting. Buďte online s námi.