Pro začátečníky

(Bezpečné) přihlášení do WordPress administrace

Do své WordPress administrace se nejrychleji přihlásíte přes URL www.vasedomena.cz/wp-login.php. Stačí, když za www.vasedomena.cz doplníte URL adresu svého webu.

Co je WordPress?

WordPress je bezplatný on-line nástroj pro tvorbu webů, blogů a e‑shopů (takovým nástrojům se říká CMS neboli content management system). Běží na něm až 43 % celého internetu – to z něj dělá nejpoužívanější CMS na světě.

Instalace WordPress pluginů

WordPress pluginy jsou v podstatě aplikace, které rozšiřují možnosti vašeho WP webu. Existují jich tisíce. Proto v tomto článku najdete nejen návod, jak WordPress plugin nainstalovat, ale i doporučení pro výběr vhodného pluginu.

Kontaktní formulář ve WordPressu

Většina webů potřebuje kontaktní formulář. Díky němu se s vámi vaši zákazníci snadno spojí, čímž si zvyšujete pravděpodobnost, že u vás nakoupí. 

WordPress bohužel nemá vestavěné formuláře. Existuje ale spousta pluginů, s nimiž si kontaktní formulář na web snadno přidáte i bez kódování. Zde si ukážeme, jak si kontaktní formulář vytvořit ve WordPress pluginu WPForms.

Nastavení ikony webu (favikony) na WordPressu

Favicon (nebo favikona) je zkratka anglického favourite icon (oblíbená ikona). Jde o logo webu, které se zobrazuje na kartě prohlížeče, seznamu záložek, ve výsledcích mobilního vyhledávání atd.

Průvodce blokovým editorem Gutenberg pro WordPress

Blokový editor Gutenberg je bezplatný nástroj, který WordPress pro tvorbu webu nabízí. Zde si ukážeme všechny možnosti vytváření příspěvků (blogových článků) a stránek.

Vytvoření nového uživatele ve WordPressu

Do vašeho WordPress účtu může mít přístup více uživatelů. To se vám bude hodit například v případě, že vám s tvorbou webu pomáhá někdo další. Každému uživateli lze přiřadit určitou roli. Díky tomu můžete udělit administrátorská práva tomu, kdo bude měnit nastavení WordPress, a třeba svému copywriterovi nebo SEO specialistovi dát práva nižší.

Tvorba stránek a příspěvků

WordPress rozlišuje dva typy obsahu: stránky a příspěvky, tedy blogové články. Zde si ukážeme, jak se stránky a příspěvky ve WP administraci vytvářejí a kde se pak dají upravit.

Změna přihlašovacích údajů ve WordPress

V tomto článku si popíšeme, jak změnit uživatelské jméno a heslo pro přihlášení do vašeho WordPress účtu.

Zapomenuté heslo: Obnova hesla pro WordPress

Existuje vícero způsobů, jak ve WordPressu obnovit zapomenuté heslo. Zde si ukážeme ten nejjednodušší a nejrychlejší a zároveň i řešení pro případ, že si krom hesla nepamatujete ani své uživatelské jméno nebo e‑mail k přihlášení do WP.

Vložení embed videa z YouTube do WordPress

YouTube videa lze do WordPressu velmi snadno vložit pomocí odkazu. Zde si ukážeme nejjednodušší způsob i další možnosti vkládání nejen pro YouTube.

Změna WordPress šablony

Změna WordPress šablony je velice jednoduchá. Je ale pár věcí, na které je při ní třeba myslet. V tomto návodu si ukážeme, jak WP šablonu správně změnit.

Změna názvu a popisu webu ve WordPressu

Název a popis (meta description) vašeho webu se zobrazuje především ve vyhledávání Googlu, Seznamu apod. Je to tedy jeden z prvních textů, kteří si vaši návštěvníci přečtou. Proto by měl vzbudit co nejlepší dojem. Nezapomeňte jej na svém webu vyplnit. Máte hned dvě možnosti, jak to udělat.

Vytvoření meta description (popisku) pro web na WordPressu

Meta description (meta popisek) stručně vystihuje obsah dané stránky a je velmi důležitý pro Google ad. Zde si ukážeme, jak jej vytvořit pro web na WordPressu.

Průvodce WordPress administrací (WP admin)

WordPress administrace (zkráceně WP admin) je ovládací centrum vašeho webu. Je to backend WordPressu, tzn. ta část, kterou vaši zákazníci nevidí a kam nemají přístup. Zde si budete tvořit a spravovat své stránky, nainstalujete pluginy, změníte šablonu ad. Podívejte se, co všechno umí.

Rozdíl mezi příspěvkem a stránkou ve WordPressu

Nesprávné používání stránek a příspěvků patří mezi nejčastější chyby začátečníků, kteří si tvoří svůj první web na WordPressu. Rozdíl mezi nimi je jednoduchý. Pramení z toho, že WordPress byl původně nástroj na tvorbu blogu a teprve až později se z něj stal plnohodnotný redakční systém pro web.

Nastavení domovské stránky (home page) webu na WordPressu

WordPress na domovské stránce webu automaticky zobrazuje nejnovější blogové příspěvky. Je to pozůstatek z doby, kdy ještě fungoval jako redakční systém pro tvorbu blogu. Zde si ukážeme, jak toto nastavení změnit.

Vytvoření podstránky na WordPressu

Rozdělení na stránky (parent pages) a podstránky (child pages) vám pomůže lépe organizovat váš web. Díky této jasné hierarchii se na něm vaši návštěvníci i vyhledávače jako Google lépe vyznají. V tomto článku si ukážeme, jak ve WordPressu podstránky vytvořit.

Schvalování a vypnutí komentářů pod příspěvky (moderování diskuzí)

Možná ze zkušenosti sami víte, že internetové diskuze dokážou být pěkně divoké a nenávistné. Krom toho jsou také častým terčem spammerů, jak těch robotických, šířících škodlivý malware, tak těch živých, kteří se snaží přiživit na úspěchu daného článku a propagovat své vlastní projekty. 

Změna trvalých odkazů (permalinků) u příspěvků ve WordPressu

Každý příspěvek ve WordPressu má svůj trvalý odkaz (permalink) s jehož pomocí na něj lze odkazovat i dlouho poté, co zmizí z hlavní strany vašeho blogu. WordPress umožňuje nastavit různou strukturu permalinků, přičemž základní nastavení není příliš přívětivé ani pro vaše návštěvníky, ani pro vyhledávače (pro účely SEO). V tomto článku si proto ukážeme, jak trvalé odkazy ve WordPressu změnit.

Jak otestovat responzivitu WordPress šablony

Jednou z klíčových vlastností moderních webových stránek je responzivní design, který umožňuje, aby se stránky automaticky přizpůsobovaly různým zařízením a velikostem obrazovky. V tomto článku se dozvíte, jak otestovat responzivitu WordPress šablony a zajistit tak, aby vaše stránky vypadaly skvěle na počítači i na mobilu.

Vytvoření a úprava menu stránek ve WordPressu

Jakmile si vytvoříte ty nejdůležitější stránky, potřebujete si na svůj web přidat i menu. To vašim zákazníkům pomůže s navigací. Zde si ukážeme, jak si menu ve WordPressu naklikat.

Přidání obsahu do záhlaví, zápatí a bočních panelů webu

Chcete si do záhlaví, zápatí a bočních panelů vložit menu, odkazy na sociální sítě nebo třeba seznam nejčtenějších příspěvků? Tyto části webu patří mezi tzv. globální. To znamená, že se zobrazují na každé (nebo téměř každé stránce) vašeho webu. Upravují se na úrovni WordPress šablony. Zde si ukážeme dva způsoby, jak do nich přidat obsah.

Předinstalované pluginy k vašemu WordPressu

Abychom vám usnadnili práci s WordPressem na maximum, předinstalovali jsme na něj několik zásadních rozšíření (WordPress pluginů). Pomohou vám se zlepšením bezpečnosti, sledováním návštěvnosti nebo zrychlení načítání vašich webových stránek.

Co to je WordPress šablona a jak se používá

WordPress šablony představují hlavní stěžejní součást WordPressu a jsou jedním z důvodů, proč je tvorba webu na WordPressu tak jednoduchá. Díky nim si i úplný začátečník může vytvořit krásný web i bez znalosti kódování. V tomto článku si vysvětlíme, co to je WordPress šablona a jaké typy šablon existují.

Jak na formátování textu ve WordPressu

Formátování (úprava) textu ve WordPressu funguje podobně jako v klasickém Wordu. Text si můžete dát tučně (bold), kurzívou (italic), podtrhnout a přeškrtnout. V tomto návodu si také ukážeme, jak v editoru vytvořit nový odstavec a odrážkový nebo číslovaný seznam.

Návod pro plugin UpdraftPlus WordPress Backup & Migration

Plugin UpdraftPlus WordPress Backup & Migration slouží k zálohování, obnově a migraci vašeho WordPressu. Umožňuje vytvářet manuální i automatické zálohy dat, včetně databáze, souborů, pluginů a šablon. Díky němu můžete snadno obnovit své stránky v případě havárie, ztráty dat nebo útoku.

Návod pro WordPress plugin EWWW Image Optimizer

Pomocí WordPress pluginu EWWW Image Optimizer si můžete zmenšit velikost obrázků na svém webu. Tím si ušetříte trochu místa na webhostingu, ale především zrychlíte načítání stránek, což ocení nejen vaši návštěvníci, ale také Google, který bere rychlost načítání stránek jako jeden z důležitých faktorů pro SEO.

Optimalizace a komprese obrázků ve WordPressu

Optimalizace všech obrázků, které se na svém webu chystáte použít, je velice důležitá pro rychlost načítání vašich stránek. Obrázky ve vysokém rozlišení vám zbytečně zabírají místo na vašem webhostingu, ale především zpomalují web pro jeho návštěvníky.

Přepnutí WordPressu do HTTPS

HTTPS protokol šifruje všechna data přenášená mezi vaším webem a prohlížečem vašich návštěvníků. Díky tomu chrání například jejich osobní údaje (které u vás zadávají při nákupu nebo přihlášení) před hackery. 

Zálohování WordPressu a jeho obnova

Zálohování WordPressu a jeho obnova jsou klíčovými kroky pro ochranu vašeho webu a dat. Právě z tohoto důvodu za vás provádíme zálohy zcela automaticky. V návodu popisujeme postup pro případy, kdy chcete zálohu či obnovu provádět také ve vlastní režii.

Migrace webových stránek do WordPressu

Přesun webových stránek do WordPressu může být náročný proces, zejména pokud máte různé webové stránky vytvořené různými způsoby. Následující návod vám ukáže obecný postup, jak migraci webu do WordPressu provést bez ohledu na jejich původ a engine.

Zabezpečení WordPressu: Podrobný návod pro začínající uživatele

WordPress je dnes jedním z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších systémů pro správu obsahu na internetu. S jeho rostoucí popularitou se bohužel zvyšuje i riziko útoků a bezpečnostních hrozeb. Nicméně, existuje řada opatření, která můžete přijmout, abyste zajistili, že váš WordPress web zůstane bezpečný. 

Vkládání obrázků a dalších médií do WordPressu

Obrázky, videa a další média dotvářejí celkový vzhled vašeho webu. Pomáhají ilustrovat text, dodávají stránkám potřebnou barvu a rozdělují je na přehledné celky.

V tomto článku si proto ukážeme, jak s obrázky a dalšími médii ve WordPressu pracovat.

Duplikování stránek a příspěvků ve WordPressu

Duplikování stránek vám umožní rychle a efektivně vytvářet nové stránky s podobným obsahem, aniž byste museli začínat od nuly. Pokud jste uživatelem WordPressu a potřebujete duplikovat stránku, tento podrobný a strukturovaný návod vám poskytne veškeré informace, které potřebujete.

Doporučení pro aktualizace WordPressu

Pravidelné aktualizace vedou k lepší stabilitě WordPressu a odolnosti vašeho webu vůči hackerským útokům.

Dvoufaktorové ověření (2FA) pro přihlášení do WordPressu

Dvoufaktorové ověření (zkráceně 2FA) do vašeho WordPressu přidá další důležitou úroveň zabezpečení, díky níž se do vašeho WP adminu nikdo nepovolaný nedostane. Jeho aktivace je velice snadná. Stačí následovat těchto pár kroků.

Zabezpečení formulářů na webu (nejen) pomocí reCAPTCHA

Webové formuláře jsou jeden z nejčastěji napadených prvků webu. Existuje mnoho různě sofistikovaných technik, jimiž se hackeři mohou skrze nechráněný formulář snadno dostat k citlivým údajům vašich návštěvníků a zákazníků. 

Zajímá vás ještě něco?

Obraťte se na nás. Ozveme se nejpozději do 24 hodin.

icon
V České republice
+420 603 111 111

Pondělí - pátek: 7:00 - 22:00
Víkendy: 8:00 - 18:00

icon
Na Slovensku
+421 2 581 010 62

Pondělí - pátek: 7:00 - 22:00
Víkendy: 8:00 - 18:00

icon
Na e-mailu
info@webglobe.cz

Odpovídáme vám do 24 hodin

Vstupte do světa domén

Každý správný web potřebuje doménu a kvalitní webhosting. Buďte online s námi.

Zajímají vás další témata?

V naší poradně toho naleznete přehledně rozstříděné informace z různých odvětví.

Přejít do poradny