Co je to dostupnost hostingu a proč je to jeden z klíčových faktorů, které je třeba zvážit při výběru hostingu?

Jednou z klíčových věcí, které byste měli při výběru webového hostitele pečlivě zvážit, je dostupnost hostingu. Proč? Protože čím nižší je dostupnost serveru, tím častěji budou vaše webové stránky/data offline.

Ideální a reálná dostupnost hostingu

Ideální dostupnost je samozřejmě 100%, což znamená, že vaše webové stránky budou v provozu po celý rok. Realita je taková, že s určitou nedostupností je třeba počítat vždy. Server potřebuje pravidelnou údržbu nebo se může časem opotřebovat a vaše webové stránky bude nutné přesunout na jiný server. Faktorů, které mohou ovlivnit nedostupnost, je mnohem více. Proto nelze nikdy zaručit 100% dostupnost.

Otázky, které byste si měli položit, jsou tedy následující:

1. Akceptovali byste v průběhu roku celkem několik hodin nedostupnosti?

2. Můžete si dovolit, aby vaše webové stránky byly během dne mimo provoz? Nebo hůře, v době, kdy máte nejvíce objednávek?

Pokud byste byli menší firma, která není tolik závislá na online objednávkách, pravděpodobně byste si mohli dovolit několik hodin nedostupnosti během roku.

Pokud byste potřebovali mít data online neustále, protože na jejich základě činíte důležitá rozhodnutí, mohla by být i „drobná“ nedostupnost nepřijatelná.


Jak to vypadá v praxi?

Obvykle by vám měl poskytovatel hostingu být schopen říci, jakou dostupnost může zaručit. Obvykle by to mělo být alespoň 99,9 %, v ideálním případě více. Nižší dostupnost má velmi levný hosting nebo hosting zdarma, což ani mimo jiné důvody není to nejlepší, řešení.

Při dostupnosti 99,9 % bude server nedostupný pouze 0,1 % roku, což je 8,76 hodiny.

Při dostupnosti 99,98 %, kterou poskytujeme i my, by však nedostupnost činila pouze 1,752 hodiny v průběhu roku, což je rozdíl až 7 hodin. Pokud je to pro vás příliš dlouhá doba, během které by webové stránky rozhodně neměly být nedostupné, měli byste se poohlédnout po jiném hostingovém řešení.

Vaše rozhodnutí tedy závisí především na tom, jak velkou nedostupnost si můžete dovolit, aby tím vaše webové stránky, blog nebo podnikání neutrpěly.

Sdílejte článek

Vstupte do světa domén

Každý správný web potřebuje doménu a kvalitní webhosting. Buďte online s námi.