• Blog
  • Tvorba webu
  • Jak se chránit před hackerskými útoky: Tipy pro zabezpečení webových stránek

Tereza Miková

Publikováno 30. října 2024

Jak se chránit před hackerskými útoky: Tipy pro zabezpečení webových stránek

Tvorba webu

5 min

Tereza Miková

Publikováno 30. října 2024

Další štítkyBezpečnost
Jak se chránit před hackerskými útoky: Tipy pro zabezpečení webových stránek

Poradíme vám, jaká opatření zavést, abyste zvýšili odolnost svých stránek proti neoprávněnému přístupu a útokům.

Chránit se před útoky hackerů je v dnešním digitálním světě důležitější než kdy jindy. Hackeři totiž neustále hledají způsoby, jak zneužít zranitelnosti vašich webových stránek. A když se jim to podaří, můžete přijít o svá data, reputaci nebo dokonce celý web.

I když jste třeba postavili své stránky přes redakční systém (např. WordPress), který už automaticky obsahuje bezpečnostní prvky, sledujte vývoj trendů a zavádějte další preventivní opatření. 

Náš seznam tipů na zabezpečení webu vám pomůže začít:

  1. HTTPS a SSL certifikát
  2. Pravidelné aktualizace
  3. Unikátní přihlašovací údaje
  4. Omezení přístupu
  5. Zabezpečené nahrávání souborů
  6. Firewally a bezpečnostní pluginy
  7. Kvalitní poskytovatel webhostingu
  8. Plán pro případ útoku

Už teď jste si všech 8 mohli odškrtnout? Gratulujeme, splnili jste základní požadavky pro zabezpečení vašeho webu. Jestli ne, čtěte dál. V tomto článku se na každý z nich podíváme podrobněji.

1. HTTPS a SSL certifikát

Ze všeho nejdřív se přesvědčte, že vaše webové stránky používají protokol https (místo http). Tato šifrovaná komunikace mezi prohlížečem a serverem chrání citlivé informace před odposlechy.

SSL certifikát je naprostá nutnost, když máte e-shop nebo jakýkoli formulář na webu. Pokud SSL nemáte, lidé uvidí zprávu „vaše připojení není soukromé“, což může mít na návštěvnost stránek negativní dopad.

Většina CMS (redakčních systémů) zahrnuje SSL certifikát do svých placených plánů. Pokud jste je k vytvoření webu nepoužili, budete si muset pořídit vlastní SSL certifikát. S tím vám umíme pomoci.

Web Webglobe je chráněn SSL cetifikátem

2. Pravidelné aktualizace

Pravidelné aktualizace softwaru vašich webových stránek jsou dalším základním způsobem, jak zlepšit zabezpečení. Často zahrnují opravy zranitelností, kterých by jinak mohli využít hackeři.

Tento bod je extra důležitý pro majitele webových stránek vytvořených na WordPressu, které mívají spoustu pluginů – vždy se ujistěte, že máte jejich nejnovější verze

Používejte pouze důvěryhodné pluginy a odstraňte všechny nepoužívané nebo zastaralé, protože mohou být bezpečnostním rizikem, i když nejsou aktivní.

Zde je 13 skvělých WordPress pluginů zdarma, které musíte mít. 

3. Unikátní přihlašovací údaje

Používáte opravdu silné heslo, které není dohledatelné a obsahuje speciální znaky, čísla a písmena? Při jeho vymýšlení se snažte vyhnout také běžným kombinacím slov a údajům, které mohou nějak souviset s vaší osobou nebo oblastí činnosti.

Dál můžete zavařit hackerům tím, že nebudete používat výchozí přihlašovací údaje, např. „/wp-admin“ pro váš blog na WordPressu. I taková maličkost v kombinaci se silným, jedinečným heslem pomůže snížit počet útoků.

4. Omezení přístupu

Omezte přístup k administrátorským funkcím pouze na nezbytné osoby. Ve WordPressu je například možnost omezit administrátorský přístup pouze na jednu IP adresu.

Pro další vrstvu zabezpečení používejte dvoufaktorové ověření (2FA), které kromě hesla vyžaduje také zadání kódu z mobilního telefonu.

Přečtete si návod, jak zapnout dvoufaktorové ověření ve WordPressu. 2FA doporučujeme aktivovat i pro WebAdmin

5. Zabezpečené nahrávání souborů

Pokud potřebujete, aby na vaše stránky uživatelé nahrávali nějaké soubory (např. životopis), povolte pouze bezpečné typy souborů a omezte jejich velikost.

Soubory z vašeho webu se automaticky ukládají na váš webhosting. Například webhosting od Webglobe se každý den automaticky kontroluje a chrání před viry pomocí malware scanů.

6. Firewally a bezpečnostní pluginy

Nainstalujte si bezpečnostní nástroje, které monitorují vaše stránky a zabraňují jejich zneužití.

Pro blokování neautorizovaného přístupu k serveru používejte Firewall. Filtruje škodlivý provoz, zabraňuje hackům a také nabízí ochranu proti pokročilejším hrozbám, jako je SQL injection. 

Na WordPressu můžete využít firewall pluginy, jako je Wordfence, Sucuri nebo All-In-One Security. Bude vás to sice něco stát, ale berte to jako investici do bezpečnosti vašeho webu. 

S WordPress hostingem od Webglobe získáte automaticky i bezpečnostní plugin Wordfence Security, který je jedničkou na trhu.

7. Kvalitní poskytovatel webhostingu

Vyberte si dobrého poskytovatele webhostingu. Z pohledu bezpečnosti je to takový, který nabízí SSL certifikát zdarma a ochranu před útoky, často zálohuje a nabízí obnovy ze zálohy. 

Plán zálohování a obnovy potřebujete, abyste mohli webové stránky rychle obnovit v případě, že dojde k úspěšnému útoku.

A pokud by opravdu k takové situaci došlo, odpovědný poskytovatel služeb s vámi bude okamžitě komunikovat a celou událost urychleně řešit. 

 Webglobe hosting nabízí nejnovější DDoS ochranu na trhu. Hackeři se snaží vyřadit z provozu naše servery a s nimi i váš web, ale my se nedáme.

8. Plán pro případ útoku

Připravte si „bitevní plán“ pro případ napadení vašeho webu, pomůže vám to rychle reagovat a minimalizovat škody. 

Například WordPress nabízí svůj návod, jak při podezření na hackerský útok postupovat.

keep calm

Závěr

Zavedení těchto 8 kroků vám pomůže ochránit váš web před hackery, ale žádné bezpečnostní opatření není stoprocentní. Zabezpečení webových stránek je bohužel nepřetržitý proces. 

Abyste snížili riziko hackerských útoků a ochránili svá data i údaje uživatelů, musíte neustále sledovat, co se na poli bezpečnosti děje a přizpůsobovat tomu svá bezpečnostní opatření.

Tereza Miková

Jsem copywriterka se zkušeností z klasických i digitálních reklamních agentur. Zajímám se o témata jako UX/UI, grafický design, tvorba webu a marketing. Pořád se učím a stále mám pocit, že nic nevím.

Více mých článků

Zapište se do našeho newsletteru Přihlásili jste se k odběru novinek

Nechte si od nás posílat zajímavé nabídky, novinky a články. Váš email byl úspěšně přidán.
Pole je povinné se správným email formátem